SCHEDULE OF CHURCH SERVICES FOR THE MONTH OF SEPTEMBER, 2019.

 

Schedule in MS Word format for printing

Schedule in PDF format for printing

Schedule for October

 

1              SUN        9:30 AM                DIVINE LITURGY, 10th Sunday after Pentecost tn.1

Holy Martyr Andrew the General and 2593 soldiers.

2              MON                                      Holy Prophet Samuel. (LABOR DAY)

3              TUE                                        Apostle Saint Thaddeus of the Seventy.

4              WED                                      Holy Martyr Agathanicus.

5              THU                                       Holy Martyr Luppus. 

6              FRI                                         St.Peter, Metropolitan of  Moscow.

7              SAT                                        Holy Apostle St. Bartholomew. Apostle St. Titus of the Seventy.

6:00 PM                  VIGIL SERVICE.

8              SUN        9:30 AM                DIVINE LITURGY, 11th Sunday after Pentecost tn.2

Holy Vladimir Icon of the Mother of God.

9              MON                                      Venerable St. Poemen the Great.

10           TUE                                        Venerable St. Moses the Black of Sketis. Venerable St. Iov (Job) of Pochaev.

4:30 PM                PRAYER SERVICE Begining of Church School Year . (First day of classes)

7:00 PM                VIGIL SERVICE.

11           WED      9:00 AM                LITURGY, BEHEADING OF SAINT JOHN THE BAPTIST.

STRICT FAST DAY

12           THU                                       Saint Alexander Nevsky. (Castro Valley, LITURGY в 10:00 AM )

13           FRI                                         Sash of Most Holy Theotokos

                                7:00 PM                Vespers and Matins

14           SAT        9:00 AM                LITURGY, CHURCH NEW YEAR Blessing of Water

6:00 PM                VIGIL SERVICE.

15           SUN        9:30 AM                DIVINE LITURGY, 12th Sunday after Pentecost tn.3

Holy Martyr Mamas, Sts. Anthony and Theodosius.

16           MON                                     Holy priest martyr Anthimus and comp.

17           TUE                                        Holy Luminary Ioasaph of Belgorod 

18           WED                                      Holy Prophet Zechariah and Rightous St. Elizabeth.

19           THU                                       Miracle of Archangel Michael.

20           FRI                                         Holy Martyr Sazon

                                7:00 PM                VIGIL SERVICE

21           SAT        9:00 AM                LITURGY, NATIVITY OF THE HOLY THEOTOKOS

                                6:00 PM                VIGIL SERVICE

22           SUN        9:30 AM                DIVINE LITURGY, 13th Sunday after Pentecost tn.4

(Also Sunday before the Exaltation) Holy Rightous Sts Joachim and Anna

23           MON                                      Holy martyrs Minodora, Mitrodora and Niphodora.

24           TUE                                        ST. SILOUAN of MOUNT ATHOS MONASTERY FEAST-DAY,

21285 Old Sonora Columbia Rd., SONORA, CA

25           WED                                      Priest Martyr St. Autonomous Bishop of Italia.

26           THU                                       Renewal of the Church of the Holy Sepulchre.

                                7:00 PM                VIGIL SERVICE, ВЫНОС КРЕСТА. 

27           FRI         9:00 AM                LITURGY, EXALTATION OF THE HOLY CROSS

STRICT FAST DAY, We will have Visitors from CASTRO VALLEY

WE WILL HOST GUESTS FROM ST JOHN CARE CENTER CASTRO VALLEY

28           SAT                                        Holy Great Martyr Nicetas the Goth.

6:00 PM                VIGIL SERVICE

29           SUN        9:30 AM                DIVINE LITURGY, 14th Sunday after Pentecost tn.5

Holy Great Martyr Euphimia.

6:00 PM                Vespers and Matins

30           MON      9:00 AM                LITURGY, Holy martyrs. FAITH, HOPE and CHARITY (Love) & SOPHIA